Poznaj domowe sposoby na ból zęba!

Bóle zębów są jednymi z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, jakie mogą się nam przytrafić. Bolący ząb czy zęby zabierają nam bowiem nie tylko swobodę mówienia ale przede wszystkim, odbierają całą chęć do życia sprawiając, że nie myślimy o niczym innym, jak o szybkim i skutecznym sposobie uśmierzenia bólu. Rozwiązaniem, które niewątpliwie powinno być wykorzystane jako pierwsze w sytuacji, kiedy narzekamy na straszny ból zęba jest wizyta w gabinecie stomatologicznym – nie zawsze jednak jest to możliwe, w szczególności, jeśli ból „złapie” nas w weekend. Istnieje jednak kilka prostych i skutecznych sposobów walki z uciążliwym bólem zęba, które możemy bez problemu zastosować w zaciszu swojego domu.

Dlaczego zęby bolą?

Bóle zębów są przykrą dolegliwością, która może dotknąć każdego z nas. Ich podłożem jest najczęściej nieprawidłowa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. Nie zawsze jest to problem dotykający jedynie osoby, które wystrzegają się codziennego szczotkowania zębów ale przede wszystkim tych, którzy stosują nieprawidłowe techniki szczotkowania naszych zębów i odświeżania jamy ustnej. Zaniedbane i psujące się zęby mogą być również przyczyną rozwijającego się stanu zapalnego, na którego wystąpienie składa się wiele czynników. Zdarzyć może się również, że bolesne bóle zębów związane są ze spożywaniem zimnych, ciepłych czy kwaśnych potraw – jest to spowodowane wysoką wrażliwością naszych zębów. Bóle zębów mogą powstawać również wskutek ropnia czy powiększenia węzłów chłonnych – jest to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w sytuacji, kiedy ból zębów czy zęba jest nie do zniesienia jest telefon do poradni stomatologicznej w celu umówienia wizyty.

Domowe sposoby na bóle zęba

Mówiąc o domowych sposobach na bóle w obrębie naszej jamy ustnej warto wspomnieć, że są to jedynie chwilowe alternatywy pomagające uśmierzyć ból ale krokiem podstawowym powinno być umówienie się na wizytę w poradni stomatologicznej. Jednym z najbardziej cenionych domowych sposobów, pomagających przetrwać nam nieznośny ból zęba jest przyjmowanie lekkich leków przeciwbólowych. Jest to jednak alternatywa, która działa jedynie w przypadkach, kiedy ból nie jest zbyt nasilony. W sytuacjach ostatecznych, to znaczy, kiedy ból jest nie do zniesienia warto sięgnąć po bardziej alternatywne środki – leki na bazie ibuprofenu czy wykorzystać ciekawy sposób z czosnkiem. Zaleca się obtoczyć ząbek czosnku w soli i przykładać do bolącego zęba do czasu poczucia ulgi. Jeśli to nie pomaga, możemy spróbować bardziej alternatywnej metody, jaką jest żucie czosnku – który nie tylko uśmierzy nasz ból ale również sprawi, że nasze zęby będą znacznie silniejsze. W sytuacjach, kiedy czosnek nie wchodzi w grę możemy postawić na delikatne napary z naturalnych ziół – między innymi rumianku, przy których użyciu powinniśmy kilka razy dziennie dokładnie przepłukiwać naszą jamę ustną. Zioła, w tym wspomniany rumianek działają kojąco, dzięki czemu ból powinien atakować nasz ząb z mniejszym nasileniem.