Kwercetyna – czym jest i jak działa?

Warzywa i owoce są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Mimo, że ogrom odmian i różnego rodzaju warzyw i owoców zachęca nas swoim smakiem i niesamowitym zapachem zza sklepowych witryn, coraz rzadziej decydujemy się na ich spożywanie. Dlaczego? Mimo, że są wyjątkowo smaczne, zdrowe i niskokaloryczne po jakimś czasie zaczynają nam się najzwyczajniej w świecie „przejadać”. Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest spożywanie produktów pochodzenia roślinnego – nie tylko pozytywnie wpływają na pracę naszego organizmu ale przede wszystkim  – dodają nam codziennej siły i energii witalnych. Kwercetyna jest związkiem obecnym w większości warzyw i owoców i mimo, że często nie zdajemy sobie sprawy z jej funkcji – warto bliżej przyjrzeć się kwestii działania enigmatycznej kwercetyny.

Czym jest kwercetyna?

Kwercetyną nazywamy organiczne związki chemiczne, które należą do grupy tak zwanych flawonoidów. Jest to silny związek, wykazujący szereg właściwości antyoksydacyjnych – czyli takich, które zapobiegają niebezpiecznym reakcjom i ich przebiegom w obrębie ludzkiego organizmu. Głównym zadaniem kwercetyny jest zapobieganie wielu, niebezpiecznym chorobom cywilizacyjnym, które mogą dotknąć każdego z nas. Wpływają ponadto na opóźnienie procesów starzenia się naszej skóry – kwercetyna obecna w owocach poleca się w szczególności kobietom i mężczyznom w średnim wieku, którzy dostrzegają u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Kwercetyna występuje w szczególności w takich owocach jak winogrona, jabłka czy pomarańcze oraz w warzywach – w cebuli, brokule czy szpinaku.

Jak działa kwercetyna?

Kwercetyna jest związkiem wykazujących szereg cudownych, pro-zdrowotnych właściwości. Mowa tu chociażby o doskonałym wpływie na układ krążenia – regularne spożywanie wymienionych przez nas warzyw i owoców przyczynia się do obniżenia szans wystąpienia niebezpiecznych chorób krążeniowych. Kwercetyna może stanowić również bardzo silną i skuteczną ochronę przed wieloma nowotworami. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym może stanowić również naturalne antidotum wykorzystywane przy leczeniu nowotworów. Warto wspomnieć również o tym, że związek, jakim jest kwercetyna pomaga nam również w walce z różnymi odmianami alergii. Wykorzystywana jest bowiem w produkcji leków i preparatów, których zadaniem jest niwelowanie lub łagodzenie objawów alergii – pojawiającej się najczęściej w okresie wiosennym.

Najnowsze badania wskazują również na to, że związek, jakim jest kwercetyna doskonale wpływa na odchudzanie. Jak więc wynika w badań – chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów wystarczy do swojego codziennego jadłospisu wprowadzić nieco warzyw i owoców. Winogrona, jabłko czy pomarańcze mogą stanowić postawę wyjątkowo smacznych i zdrowych koktajli owocowych, a ich regularne spożywanie – podkręci nasz metabolizm i pomoże nam w walce o wymarzoną, smukłą sylwetkę! Kwercetyna występuje w wielu dostępnych dla nas produktach i nie warto sięgać po suplementy diety czy preparaty, jeśli wszystko, co nam potrzebne możemy pobrać wraz z warzywami i owocami!