Jak zrobić masę?
Jak doskonale wiadomo, ta faza treningu kulturystycznego, która polega na rozbudowie masy mięśniowej składa się z trzech głównych, nieodzownych elementów. Są to oczywiście odpowiednio sprofiilowane sesje treningowe(niewielka liczba powtórzeń, duże obciążenia, trening z przewagą użycia wolnych ciężarów), odpowiednia dieta a także suplementacja. Jeżeli chodiz o ten ostatni czynnik, to bardzo często okazuje się, że nawet osoby średniozaawansowane jeżeli chodzi o siownię czasami miewają problemy z doborem odpowiednich suplementów na masę. Jakie więc konkretnie odżywki na masę powinny być przez brane pod uwagę podczas treningu masowego? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi na owo pytanie.
1. Białko i węglowodany
Podstawowym elementem suplementacji kulturystycznej są rzecz jasna odżywki na masę zawierające białko oraz węglowodany. Warto mieć świadomość, że nawet w obrębie samych odżywek białkowych oraz węglowodanowych mamy do wyboru naprawdę wiele zróżnicowanych rozwiązań. Podstawowym, najczęściej stosowanym przez początkujących adeptów kulturystyki rozwiązaniem jest rzecz jasna połączenie koncentrat białka serwatkowego plus odżywka węglowodanowa. Zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia jego ekonomiczność: za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymujemy dość dużą ilość odżywki.
Nie oznacza to jednak bynajmniej, że zestaw koncentrat białka serwatkowego plus węglowodany to jedyne dostępne rozwiązanie. Możemy również korzystać z odżywek typy „bulk”, tj. preparatów, które zawierają 50 procent białka oraz 50 procent węglowodanów. W przypadku lepszych jakościowo produktów tego rodzaju frakcja białkowa nie składa się tylko i wyłącznie z koncentratu, ale jest mieszanką trzech różnych form białka: hydrolizatu, izolatu oraz koncentratu, co zapewnia lepszą wchłanialność i szybszy czas przyswajania protein, niż w przypadku stosowania samego koncentratu.
2. Kreatyna
Druga z podstaw suplementacji w trakcie procesu budowy masy mięśniowej to rzecz jasna kreatyna. W tym wypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest rzecz jasna monohydrat kreatyny, czyli najbardziej podstawowa, prosta forma kreatyny. Niewątpliwą zaletą stosowanie monohydratu kreatyny są dość wyraźne efekty osiągane w stosunkowo niewielkim czasie, Wady to fakt, że owe efekty anaboliczne polegają w sporej mierze na zwiększeniu retencji wody w mięśniach. Oznacza to, że po po odstawieniu monohydratu kreatyny w dość krótkim czasie automatycznie stracimy sporą część uzyskanych efektów. Ciekawszym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są odżywki na masę w postacii stacków kreatynowych, czyli mieszanek wielu różnych form kreatyny. W przypadku suplementów tego rodzaji, oprócz prostych form kreatyny, takich jak jabłczan czy też wspominany monohdyrat, znajdziemy również formy zaawansowane chemicznie, by wymienić chociażby kre-alkanyn, kreatynę bezwodną czy też cieszący się coraz większym uznaniem wśród zaawansowanych kulturystów chelat magnezowy kreatyny.