Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza elektryczna jest metodą analizy składu ciała, w której używany jest prąd. W trakcie badania wykorzystywany jest fakt, iż wszelkie tkanki znajdujące się w ludzkim organizmie, posiadają w składzie większą lub mniejszą ilość wody. Z tego względu w różnym stopniu tkanki przewodzą elektryczność. Podczas badania dokonywany jest pomiar ilość tkanki tłuszczowej, tkanki  (czyli brzusznej), tkanki mięśniowej, masy kości, zapotrzebowania na energię w kcal albo kJ i zawartości wody w organizmie. Ustalana jest także waga ciała i wiek metaboliczny.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Dobrze jest przed badaniem, wiedzieć jak wygląda analiza składu ciała. Jest to krótkie i całkowicie bezbolesne badanie. W trakcie niego pacjent musi stanąć na wadze, która została wyposażona w elektrody. Po czym do organizmu zostają wysyłane impulsy prądu o niskim natężeniu od 0,8 mA do 1 mA. Prąd dla pacjenta jest w ogóle nieodczuwalny. Innym sposobem badania, jest pomiar w pozycji leżącej, pacjent wówczas znajduje się na specjalnej macie, a na skórę stóp albo dłoni nakładane są elektrody jednokrotnego użytku. Do badania najczęściej wykorzystywane są profesjonalne urządzenie takie jak InBody 770 i InBody120. Cena jednej wizyty, w której trakcie pacjent poddawany jest analizie składu ciała, wynosi od 40 do 100 złotych, w zależności od wybranego gabinetu. Następnym krokiem jest zmierzenie impedancji (oporność tkanek organizmu na prąd) Impulsy bez żadnych problemów, przechodzą przez tkankę mięśniową, opór wykazuje dopiero tkanka tłuszczowa, gdyż nie zawiera zbyt dużej ilości wody. Analizator składu ciała działa wraz z właściwym programem komputerowym, który dokładnie oblicza wszelkie uzyskane pomiary. W celu analizy składu ciała, stosowanych jest wiele równać.

Jakie informacje uzyska pacjent po przeprowadzonym badaniu?

Profesjonalne urządzenia InBody dokonują takich pomiarów jak:

  • FFM, czyli beztłuszczowa masa ciała
  • BMI, czyli wskaźnik masy ciała
  • podstawowa przemiana materii
  • WHR, czyli wskaźnik talia-biodra
  • masa ciała
  • masa mięśni szkieletowych
  • masa tkanki tłuszczowej
  • zawartość tkanki tłuszczowej podana w procentach
  • całkowita zawartość wody w organizmie

Zastosowanie elektrycznej

Analiza składu ciała znalazła przede wszystkim swoje zastosowanie w medycynie. Dzięki niej można zapobiegać oraz leczyć nadwagę i otyłość. W zależności od otrzymanych wyników z badania dietetyk może dostosować w sposób indywidualny jadłospis, osobie, która chce zmienić swoją dietę i ma założony cel, który chce osiągnąć. Analizator masy ciała służy dokładnemu monitorowaniu wszelkich zachodzących w organizmie zmian.

Kiedy warto wybrać się na analizę składu ciała?

Analiza składu ciała polecana jest zwłaszcza osobom, które chcą poznać skład swoich organizmów, aby dzięki tym informacjom zmienić swoją aktualną dietę i tryb życia. Badania polecane jest także osobom, które są w trakcie lub kończą dietę i chcą skontrolować uzyskane efekty. Prawie każdy może wybrać się na analizę składu ciała, badanie powinny przeprowadzić przede wszystkim osoby chcące zadbać o swój organizm.

Kto nie może poddać się analizie składu ciała?

  • kobiety w ciąży
  • osoby posiadające rozrusznik serca
  • osoby posiadające metalowe implanty
  • osoby chorujące na padaczkę
  • osoby mające wszczepione urządzenia elektryczne w jamie brzusznej, gdyż istnieje ryzyko rozregulowania rozrusznika oraz pozostałych urządzeń, a metalowe implanty mogą natomiast wpływać na wyniki badania, przez co będą one sfałszowane
  • dzieci poniżej 3 roku życia
  • badanie nie powinno być wykonane kobietom w trakcie menstruacji

Analizator składu ciała może dokonywać pomiaru u osób w wieku od 5 do 99 lat

Analizator składu ciała umożliwia dokładne i precyzyjne określenie ilości tkanki tłuszczowej w stosunku do całkowitej masy ciała, dzięki czemu można stwierdzić czy pacjent posiada prawidłową masę ciała, czy nie ma nadwagi albo niedowagi. W przypadku, gdy procent tkanki tłuszczowej jest bardzo duży, wówczas pacjent zagrożony jest takimi chorobami jak cukrzyca, nowotwory czy choroby serca. Bardzo istotną informacją jest również ustalenie ilości wody w organizmie. U kobiet ilość wody powinna znajdować się w granicy od 45 do 60 procent, u mężczyzn od 50 do 65 procent. Dzięki analizie składu ciała można ustalić także wskaźnik podstawowej przemiany materii (dziennego zapotrzebowania na kalorie). W trakcie badania ustalana jest także masa tkanki kostnej i masa mięśniowa. Badany poznaje również swój wiek metaboliczny i kondycję swojego organizmu.