Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?

Pasty do zębów należą do najczęściej stosowanych kosmetyków służących do utrzymania higieny ciała. Według wskazań, zęby należy myć minimum raz dziennie, jednak niektóre źródła wskazują, że trzeba to robić nawet po każdym posiłku. Czas mycia powinien oscylować wokół 2-3 minut.

Jak jednak dobrać właściwie pastę? Czy właściwości wszystkich są podobne? Okazuje się, że nie.

Pasta z fluorem, czy bez?

Pierwszym podstawowym podziałem past jest ten ze względu na zawartość fluoru.

Od wielu lat podkreślano zalety fluoru dla zębów. Tymczasem okazuje się, że pasty z fluorem nie są wskazane dla wszystkich użytkowników. Odradza się ich stosowanie przede wszystkim:

  • małym dzieciom
  • kobietom w ciąży
  • osobom niepełnosprawnym

Pasty do zębów dla nieco starszych dzieci nigdy nie zawierają tyle samo fluoru, co pasty dla dorosłych – jego zawartość jest dostosowana bowiem do wieku użytkownika pasty.

Trzeba też podkreślić, że bakteriobójcze funkcje fluor spełnia najlepiej do 19 – 20.. roku człowieka, więc pasty zawierające ten składnik są zalecane przede wszystkim dzieciom i młodzieży właśnie do tej granicy wiekowej.

Nadmiar  fluoru może powodować fluorozę, objawiająca się zmianami w wyglądzie i strukturze szkliwa. Cierpiało na nią wiele osób w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy mało kto zdawał sobie sprawę ze szkodliwości fluoru dostarczanego organizmowi w nadmiarze.

Jeśli więc ktoś decyduje się na mycie zębów więcej, niż 1-2 razy dziennie, warto wziąć pod uwagę użycie na przemian pasty z fluorem i bez tego składnika.

Pasty do zębów wrażliwych

Niektórzy skarżą się na ból zębów podczas jedzenia i picia posiłków oraz napojów: gorących, zimnych i bardzo kwaśnych. Zjawisko to jest efektem osłabieniem szkliwa i odsłonięciem kanalików zębowych. Cierpiącą na to schorzenie osobę uratować mogą pasty, które – dzięki odpowiedniemu składowi – mogą odpowiednio zabezpieczyć jej zęby.

Pasty wybielające

Pozwalają one wybielić zęby przynajmniej o jeden odcień, a często nawet o dwa. Udaje się to dzięki odpowiedniemu składowi. Pasty te zawierają bowiem nieco więcej środków pozwalających na mechaniczne ścieranie osadów z zębów – odpowiednich drobinek albo granulek. Dodatkowo są to też pewne składniki chemiczne, ułatwiające rozpuszczanie osadów. Stomatolodzy zalecają jednak, żeby stosować tego typu pasty maksymalnie przez trzy miesiące pod rząd, aby nie narazić zębów na uszkodzenia.

Pasty uniwersalne

Zawierają wszystkie niezbędne składniki niezbędne dla zdrowia zębów w rozsądnych ilościach. Stanowią największy odsetek wszystkich past na rynku.

Mając protezę zębową, należy pamiętać, że pasta do zębów naturalnych powoduje większe ścieranie warstwy wierzchniej. Do protez stosuje się specjalne preparaty czyszczące w formie płynów lub past, które czyszczą i konserwują „sztuczne” zęby, nie powodując ich uszkodzeń.

Pasty przeciw paradontozie

Pasty powinny oddziaływać dobrze nie tylko na zęby, ale i na dziąsła. Paradontoza to choroba dziąseł będąca częstym powodem przedwczesnej utraty zębów. Można jednak jej przeciwdziałać stosując pasty zawierające odpowiednią ilość koenzymu Q10, mleczanu glinu i wyciągu z niektórych ziół – np. eukaliptusa, rumianku lub szałwii.