Grzybica paznokci – sama nie ustąpi

Grzybicze zakażenie paznokci dotyka częściej paznokci stóp, niż rąk. Pojawia się u  ponad 20 % populacji i niestety często jest ignorowana. Sama niestety nigdy nie ustąpi.

Grzybicę paznokci wywołują głównie dermatofity, rzadziej drożdżaki lub pleśniowce. Najdrobniejsza niepokojąca zmiana w wyglądzie paznokci powinna skłonić do pójścia do lekarza.

Objawy i przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica objawia się zmianami w wyglądzie paznokci: pojawiają się na nich przebarwienia i zgrubienia, a same paznokcie  stają się słabsze i bardziej narażone na złamania. Jeśli problem dotyczy paznokci stóp, choroba może tez powodować ich brzydki zapach.

Często pojawia się ona w następstwie grzybicy stóp, warto mieć to na uwadze, kiedy pojawi się taki problem ze stopami. Często przypadłość ta występuje też przy okazji chorób drobnoustrojowych, jak np.:

  • cukrzyca
  • niedokrwistość
  • choroby układu odpornościowego albo krążenia – więcej
  • otyłość – więcej

ale i przyjmowanie sterydów, długotrwałe zażywanie antybiotyków oraz chemioterapia.

Do zachorowania możne dojść także po wizytach na basenie, w saunie, na skutek noszenia czyichś butów, skarpetek czy rajstop oraz używanie nie swoich przyborów do obcinania paznokci.

Grzybica sama się nie wyleczy

Grzybica na początku może nie dawać żadnych objawów widocznych gołym okiem. Jeśli już zaczynają się one pojawiać, bywają przez długi czas ignorowane. Szczypanie, swędzenie i przebarwienia paznokci bywają wiązane z niewłaściwą wodą lub stosowanym mydłem. Tymczasem grzybica rozwija się i zaczyna dawać nowe symptomy, czyli np. zmiany wyglądu paznokci.

Przypadłość ta wymaga leczenia pod okiem lekarza. Długość leczenia zależy od kilku czynników, jak np. stopień zaawansowania choroby, ogólny stan organizmu pacjenta oraz ewentualnie inne równoczesne jego choroby. Dodatkowo trzeba sowie uświadomić, że paznokcie rosną dość wolno, co wpływa na czas leczenia grzybicy.

Źródła medyczne podają, że współczynnik wyleczeń z grzybicy paznokci może się zbliżać nawet do 80%.

Czy grzybicy paznokci można zapobiegać?

Oczywiście, każdy może stosować pewną profilaktykę, która zmniejsza ryzyko zakażenia grzybicą paznokci. Do właściwych działań w tej kwestii należą m.in.: używanie własnych butów i skarpet, zestawu do pedicure i manicure oraz ręcznika, unikanie skaleczeń w okolicach paznokci, dokładne wycieranie nóg po ich umyciu, niedopuszczanie do przepacania nóg (noszenie skarpet z naturalnych tkanin oraz butów pozwalających nogom „oddychać”) oraz noszenie klapek na basenie, aby nie dotykać bosą nogą podłogi, po której chodzi wiele osób.

Paznokcie to niestety często dosyć zaniedbywana część ludzkiego ciała. Niektórym wydaje się, że jeśli pilnują, aby paznokcie nie urosły za bardzo, nie wrastały i nie było za nimi brudu, to spełniają wszystkie zasady higieny w tych partiach ciała. To niestety błędne myślenie. Paniom często wydaje się, że lakier przykryje zmiany na paznokciach i to załatwi sprawę. Nic bardziej mylnego.

Dbanie o paznokcie oznacza też dokładną ich obserwację, właściwe ubranie i aby nie dzielić z innymi niektórych przedmiotów codziennego użytku, typu kapcie.