Gradówka – objawy, leczenie

Martwisz się znamieniem usytuowanym na twojej powiece? Nie wiesz czym jest ani jak się z tym obejść? Sprawia trudności oraz ból wraz z wykonaniem jakiegokolwiek ruchu przez powiekę? Być może jest to gradówka. W tym artykule zapoznamy państwa z tym, czym tak naprawdę objawia się wspomniane schorzenie oka oraz jak z nim postępować, by skutecznie się go pozbyć.

Czym jest gradówka?

Jest to długotrwały stan zapalny gruczołu tarczkowego, który inaczej występuje pod nazwą Meiboma (są to gruczoły, zaliczane do łojowych, występujące wewnątrz tarczki powieki). Zazwyczaj występuje na powiece w postaci zgrubienia, które nie powoduje bólu. Jednakże może się zdarzyć, iż takowe schorzenie przysporzy nam trochę boleści. Bardzo często gradówka mylona jest z jęczmieniem. Warto wiedzieć, że nieleczone jęczmienie są w stanie przeistoczyć się w bardziej przewlekłą dolegliwość, którą jest właśnie omawiana gradówka.

Objawy gradówki

Do objawów wspomnianego schorzenia należą:

  • obrzęk powieki, przez który niekiedy możemy odczuwać ból
  • podrażnione oko, które utrudni nam zwykłą codzienność oraz wszystkie czynności związane z wykorzystaniem zmysłu wzroku
  • zaczerwieniona skóra wokół usytuowanego na powiece guzka
  • zazwyczaj niebolesne zgrubienie, które pojawia się na powiece (dolnej lub górnej) w postaci obrzmienia w białym kolorze
  • przesuwalna skóra w okolicach pojawienia się dolegliwości

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się takowej dolegliwości?

Przede wszystkim do pojawienia się danego schorzenia dochodzi wtedy, kiedy miejsce ujścia gruczołu tarczkowego zostaje zablokowane, z tego powodu gromadząca się w nim substancja doprowadza do stanu zapalnego i powiększenia się rozmiarów obrzmienia na powiece. Z kolei, najbardziej prawdopodobnymi przyczynami doprowadzenia do zablokowania ujścia gruczołu tarczkowego są:

  • zakażenia bakterią gronkowca
  • powtórne pojawienie się jęczmienia zewnętrznego
  • nadmierna aktywność, czyli nadczynność gruczołów tarczkowych ( gruczołów Meiboma)

Warto zwrócić uwagę na to, że omawiane schorzenie znacznie częściej występuje u osób, którzy cierpią na dolegliwość łojotokowego zapalenia skóry, czy też trądziku różowatego. Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się u osób, które posiadają niewyrównaną wadę wzroku.

Gradówka – W jaki sposób leczyć?

Gdy schorzenie nie znika po dwóch tygodniach, warto udać się z nim do lekarza specjalisty. Jednakże w przeciągu dwóch tygodni warto stosować ciepłe, lecz niemokre okłady na zgrubioną powiekę w postaci, np. okrytej sterylnie czystą gazą butelką wypełnioną ciepłą wodą. Jeśli nie poradzimy sobie z tym schorzeniem w wspomniany sposób, lekarz zaleci nam specjalny sposób leczenia. Gdy gradówka nie zniknie po stosowaniu przepisanych leków, najprawdopodobniej czeka nas operacja okulistyczna. Przy leczeniu gradówki należy dbać o dokładne zachowanie higieny poprzez całkowite zmywanie makijażu, przemywanie oczu oraz ich okolic, czy też nie zapominanie o ściągnięciu soczewek kontaktowych, kiedy jest to wskazane. Przede wszystkim należy zająć się porządnie pozbyciem jęczmienia, który w swych następujących konsekwencjach może doprowadzić do pojawienia się gradówki.