Encorton – specyfika leku i jego zastosowanie w leczeniu chorób. Skutki uboczne i przeciwskazania do stosowania leku

Encorton jest bardzo silnym lekiem, stosowanym między innymi w leczeniu chorób endokrynnych, chorób układu pokarmowego, układu krwionośnego oraz niektórych nowotworów. Zawiera prednizon, który jest pochodną kortyzolu. Wykazuje on silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne i przeciwreumatyczne.

Specyfika leku Encorton oraz jego działanie

Encorton jest lekiem o właściwościach i działaniu podobnym do hormonów, które w organizmie człowieka wytwarzane są przez korę nadnerczy. Dzięki tej właściwości wykorzystuje się go powszechnie w leczeniu zastępczym w sytuacjach, kiedy w organizmie człowieka wytwarza się niedostateczna ilość hormonów, takich jak między innymi kortyzolu i kortyzonu – kortykosteroidów. Odpowiadają one za regulację przemiany substancji odżywczych –  białek, węglowodanów i tłuszczów. Działanie Encortonu jest stosunkowo proste – naśladuje on wydzielanie wspomnianych wcześniej hormonów, tym samym zapewniając organizmowi odpowiednia homeostazę.

Encorton jest także stosowany w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, takich jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby, toczeń rumieniowaty, łuszczyca, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów. Jest to możliwe dzięki temu, że Encorton hamuje migrację oraz gromadzenie się makrofagów, leukocytów i innych komórek. Tym samym hamuje procesy zapalne toczące się w organizmie.

Encorton jest także bardzo często wykorzystywany w leczeniu chorób wywołujących alergię. Zapobiega on wytwarzania przeciwciał przeciwko substancji, która jest odpowiedzialna za powstawanie odczynu alergicznego.

Encorton jest często używany podczas leczenia onkologicznego – między innymi białaczki limfocytowej, chłonniaków, szpiczaka mnogiego. Mimo licznych badań przeprowadzonych na ten temat, rola Encorton w leczeniu nowotworów krwi nie jest dokładnie poznana. Szacuje się jednak, że najprawdopodobniej powoduje on śmierć komórek nowotworowych w krwinkach białych.

Skutki uboczne przyjmowania leku

Jak każdy lek Encorton może powodować wiele różnorodnych skutków ubocznych. O wszystkich niepokojących objawach należy poinformować lekarza prowadzącego lub zgłosić się na wizytę kontrolną. Wśród skutków ubocznych przyjmowania Encortonu należy wymienić między innymi:

 • zespół Cushinga,
 • zatrzymanie sodu w organizmie,
 • opuchlizna spowodowana zatrzymaniem się wody w organizmie,
 • trądzik i wypryski,
 • pojawienie się nadmiernego owłosienia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedobór potasu we krwi,
 • osteoporoza,
 • spadek odporności organizmu,
 • cukrzyca (posteroidowa),
 • zaburzenia widzenia, zaćma, jaskra,
 • wrzody przewodu pokarmowego,
 • zaburzenia czucia,
 • zaburzenia związane ze snem,
 • zaburzenia psychicznego różnego typu.

Warto pamiętać, że skutki uboczne nie dotyczą każdego pacjenta – występują jedynie u niektórych osób przyjmujących lek. Warto jednak dokładnie obserwować swój organizm podczas całej kuracji.

Przeciwwskazania do stosowania Encortonu oraz interakcje z innymi lekami

Wśród głównych przeciwwskazań do stosowania leku należą choroby układu pokarmowego, a także nadwrażliwość na składniki preparatu. Encortonu nie należy również stosować przy układowym zakażeniu grzybiczym, a także przy takich schorzeniach jak niewydolność nerek, choroby wątroby, niewydolności krążenia czy cukrzycy.

Leku nie należy również stosować u osób, którzy co najmniej 8 tygodni wcześniej i 2 tygodnie po dokonaniu szczepień ochronnych.

Należy również uważać na interakcję Encortonu z innymi lekami, które mogą podwyższać lub zmniejszać efekt działania leku. Są to między innymi estrogeny, barbiturany, efedryna, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwhistaminowe.