Dobroczynne działanie kwasu hialuronowego

Wielu ludzi, a szczególnie kobiet szuka sposobu na zachowanie młodego wyglądu przez długi czas. Z tego powodu tak bardzo popularne stało się zdrowe odżywianie oparte na naturalnych składnikach, a także uprawianie najprzeróżniejszych sportów. Niektórzy ludzie problem ze zmarszczkami rozwiązują przy pomocy kosmetyków, do których należy kwas hialuronowy, przez niektórych zwany „eliksirem młodości”.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowych jest rodzajem polisacharydu, czyli cukru złożonego, który występuje naturalnie u wszystkich organizmów w takiej samej formie. U ludzi w najwyższym stężeniu występuje w skórze oraz ciele szklistym oka. Poza tym można go spotkać również w tkance łącznej, stawach, czy ścianach naczyń krwionośnych. Wpływa na gładkość i jędrność skóry, ponieważ potrafi wiązać włókna kolagenowe oraz cząsteczki wody (jest w stanie związać nawet 6 litrów wody), a poza tym stymuluje produkcje kolagenu i elastyny. Ponadto kwas hialuronowy chroni naskórek przed uszkodzeniami i przyśpiesza gojenie się ran. Niestety wraz z wiekiem ilość tej substancji w naszej skórze ulega zmniejszeniu. Z tego powodu skóra zaczyna tracić na jędrności i gładkości, nie mówiąc już o coraz większej ilości zmarszczek.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny, takich jak:

 • medycyna estetyczna – kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są do zmniejszenia widoczności zmarszczek, czy też powiększania ust oraz piersi.
 • okulistyka – kwas hialuronowy jest składnikiem kropli do oczu, a także znajduje zastosowanie w leczeniu zaćmy oraz jaskry.
 • ortopedia – kwas hialuronowy wykorzystywany jest przy leczeniu zwyrodnienia stawów.
 • ginekologia – „eliksir młodości” znajduje również zastosowanie w leczeniu ran pooperacyjnych szyjki macicy, sromu, czy pochwy.

Największe zastosowanie kwas hialuronowy znajduje jednak w medycynie estetycznej. Wiele kobiet decyduje się na uzupełnianie niedoborów tej substancji poprzez dostarczanie jej z zewnątrz, chociażby za pomocą zastrzyków, tabletek, czy też kremów. Ich zadaniem jest często odwrócenie lub zatrzymanie procesów starzenia. Kwas hialuronowy jest zawarty również w wielu doustnych preparatach, których zadaniem jest poprawienie kondycji naszej skóry. Jednak według badań najlepsze efekty uzyskuje się przy iniekcji podskórnej kwasu hialuronowego, które służą przede wszystkim wypełnianiu zmarszczek.

Kiedy stosować kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest bezpieczną substancją zarówno do samodzielnego stosowanie przy pomocy różnych kremów, czy żeli, jak i w gabinetach medycyny estetycznej. Nie powoduje żadnych podrażnień ani reakcji alergicznych, a zamiast tego może pomóc wielu ludziom borykającym się z takimi problemami estetycznymi, jak:

 • odwodniona i spierzchnięta skóra twarzy, dłoni oraz stóp,
 • brak ujędrnienia i elastyczności skóry,
 • blizny, zmarszczki, a także rany, otarcia i oparzenia,
 • suche i zniszczone włosy,
 • rozdwojone końcówki włosów,
 • łuszczenie się naskórka,
 • wolno rosnące włosy.