Dieta pięciu czynników

Dieta pięciu czynników jest niesłychanie znana wśród wielkich postaci kina jak i sceny muzycznej. Często dziwimy się jak w bardzo krótkim czasie udaje im się zrzucić zbędne kilogramy.  Odpowiedź jest prosta – korzystają z niezawodnej diety Harleya Pasternaka. Opracował on teorię pięciu czynników (opisał je również w książce ”5 Factor Diet”), która pozwala pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Podczas diety należy jeść pięć posiłków dziennie w tym trzy z nich są główne. Najważniejszym zaś jest śniadanie. Autor podaje pięć przydatnych wskazówek:

  • jedz tylko, a może aż pięć posiłków dziennie
  • na jeden posiłek powinno składać się pięć typów pokarmów
  • kupuj produkty mrożone
  • ćwicz około 25 minut każdego dnia
  • oszukuj

Brzmi dosyć banalnie i nawet śmiesznie, ale na początku może być trudno dostosować swój organizm do zmian. Badania jednak potwierdzają, że jedzenie pięciu posiłków dziennie pomaga zachować najwyższy poziom energii, a w dodatku człowiek czuje się zdrowszy i mniej zestresowany. Dieta trawa przez pięć tygodni i w tym czasie możemy dojść do wspaniałych rezultatów, a ponadto czuć się lepiej i młodziej.

Okres pięciu tygodni w którym stosujemy dietę Harleya to czas, kiedy nasz organizm przestawia się na zdrowy sposób funkcjonowania. Po tym czasie dobrym wyjściem jest dalsze stosowanie się do tejże diety, gdyż posiada ona dosyć luźne zasady, przez co w niewielkim stopniu nas ogranicza. Pięć posiłków dziennie zapewnia poczucie sytości. Nie pojawia się już pragnienie wilczego apetytu, bo nie czekamy, aż zacznie nam burczeć w brzuchu lecz jemy o określonych godzinach. Sprawia to, że nie odczuwamy głodu i w dodatku chudniemy. Pięć potraw z których powinien składać się posiłek jest bardzo łatwo dobrać i połączyć w pięć minut. Ważne jest by każdy posiłek zawierał : błonnik, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, nisko tłuszczowe białko, napój bez cukru i zdrowe tłuszcze. Dwadzieścia pięć minut ćwiczeń jest bardziej skuteczne niż godziny na siłowni. Możliwe jest więc dla każdego, nawet w domu. Należy również skorzystać z jednego dnia oszustwa w całym cyklu diety- jeden dzień na tydzień, gdyż nigdy nie możemy czuć się jak więźniowie własnej diety. Warto wtedy skusić się na kawałek ciasta lub na przykład trzy kostki czekolady.

Przykładowe menu:

  • Śniadanie: Omlet z 10 białek, 100 g płatków owsianych, łyżeczki mleka oraz jabłka pokrojonego w plasterki, posypany cynamonem.
  • Przekąska: Koktajl ze szklanki maślanki i szklanki jagód (świeże lub mrożone).
  • Lunch: Około 150 g sznycla indyczego, sałatka z sałaty i pomidorków koktajlowych, kromka pieczywa razowego.
  • Podwieczorek: Sałatka z liściastej sałaty, tuńczyka (około pół puszki), ogórków, pomidorów i koperku.
  • Kolacja: Kawałek grillowanego łososia (dzwonko) z dodatkiem przypraw, sałata z pomidorków koktajlowych z winegretem, gotowane na parze brokuły, 1/4 szklanki pełnoziarnistego ryżu.