Dieta Dukana, Dieta proteinowa

Dieta Dukana stanowi dietę proteinową. Jej druga nazwa wywodzi się od nazwiska doktora, Pierre’a Dukana, który tak ją opracował, by wszyscy chętni mogli z niej korzystać przez naprawdę długi okres czasu – nawet przez całe życie. Odpowiednie opracowanie wykonane przez doktora zapewniło bardzo dobry skład tej diety, jest tak zbilansowana, by nie brakowało w niej żadnego składnika wymaganego koniecznie przez organizm. Zapewnia wszystkie potrzebne substancje odżywcze, rozbita została na cztery etapy i jest bardzo wygodna, bo nie trzeba ani ustalać liczby kalorii, ani zmniejszać porcji, jakie spożywamy w ramach diety.

W pierwszym etapie będziemy „atakować”, czyli stawiać na to, żeby organizm poczuł się głodny, jednak nie blokujemy mu dostawy potraw zapewniających różne składniki odżywcze. Sednem tego etapu są chude produkty mięsne oraz nabiał, możemy też jeść ryby, owoce morza, jajka i podroby – w nich zawierają się konieczne dla organizmu proteiny. Można wybierać też coś do smaku, na przykład korniszony lub plasterki cytryny, dobrze dopasowane przyprawy jak sól, ocet czy musztarda. Niedługo zobaczymy pierwsze efekty utraty wagi. Powinniśmy rozciągnąć spożywanie takich potraw na pięć dni, bo tyle trwa pierwszy  etap.

W drugim etapie zmieniamy stopniowo produkty przeniesione z etapu pierwszego, możemy robić to na przemian, dodając do nich surowe albo gotowane warzywa. To również trwa pięć dni, po czym rozpoczynamy dietę znów od etapu pierwszego, znów pięć dni, znów przeniesienie i tak dalej. Przerywamy te starania, gdy nasza waga stanie się zadowalająca.

Mamy teraz czas na etap trzeci, w którym utrwalamy osiągnięcia. Możemy dzięki temu zachować wagę, jaką zyskaliśmy, bez obawiania się efektu jojo. Wszystko zależy od tego, ile straciliśmy kilogramów. Każdy kilogram to jeden dzień utrwalającej diety. Dodajemy do naszego jadłospisu ziemniaki, ryż i makaron, chleb pełnoziarnisty (2 kromki dziennie), ser (kilka plasterków dziennie), możemy też spożywać niskocukrowe owoce.

Czwarty etap to „definitywna stabilizacja” – wkraczamy weń po osiągnięciu idealnej wagi i jej utrwaleniu. Powinniśmy zachować produkty z tego etapu w naszym jadłospisie już do końca życia. Śniadania spożywamy bogate w nabiał, co ma działanie energetyzujące. Możemy na jeden dzień w tygodniu wprowadzić do swojego jadłospisu menu z pierwszego etapu.

Skuteczność diety proteinowej potwierdzają badania kliniczne, dzięki którym wiadomo, że nie zaszkodzi ona naszemu zdrowiu. Mamy więcej energii i lepszy humor.