Czym się kierować wybierając odżywki węglowodanowe?

Odżywki węglowodanowe to bez żadnych wątpliwości jeden z najbardziej istotnych elementów szeroko rozumianego procesu budowania masy mięśniowej. Nie ma co się łudzić: bez odpowiednio wysokiej codziennej podaży zarówno białek jak i węglowodanów na większy przyrost masy mięśniowej po prostu nie ma co liczyć. Przyczyna jest banalnie prosta. Mówiąc obrazowo, oprócz stymulacji, czyli odpowiedniego treningu, nasze mięśnie potrzebują bowiem również po prostu budulca, z którego będą mogły rosnąć. Odpowiednia dieta jest oczywiście niezwykle istotna, jednak w przeważającej części przypadków zaspokojenie dziennego zapotrzebowania organizmu osoby trenującej na białko oraz węglowodany tylko za pomocą diety bywa bardzo trudno, albo po prostu niemożliwe. W takim wypadku ćwiczący jest zmuszony sięgnąć po odpowiednie wspomaganie w postaci suplementacji, a mówiąc dokładniej takich preparatów, jak odżywki białkowe oraz odżywki węglowodanowe.

Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych odżywek bazujących na węglowodanach. Jaki rodzaj odżywek węglowodanowych najlepiej jest wybrać i jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym się kierować wybierając odżywki węglowodanowe?

Przede wszystkim już na samym początku należy wykluczyć te odżywki węglowodanowe, które zawierają tylko i wyłącznie same węglowodany, bez żadnego dodatku białka. Przyczyną jest tutaj fakt, że węglowodany, czyli popularne „węgle”, przynoszą zdecydowanie lepsze efekty anaboliczne, jeśli łączy się je z proteinami. Dobra odżywka zawierającą węglowodany powinna zawierać co najmniej 20 procent białka.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe składniki, w jakie producent wzbogacił daną odżywkę. Kompleksy witamin tak naprawdę niewiele znaczą: w postaci proszku są i tak słabo wchłaniane przez nasz organizm. Cennymi dodatkami mogą być za to magnez, tauryna oraz kreatyna. Jeżeli te trzy wymienione składniki występują razem w przypadku jednej odżywki i na dodatek spełnia ona kryterium wymienione powyżej, czyli zawiera co najmniej 20 procent białka w swoim składzie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem.

Odżywki węglowodanowe: typowy gainer czy może raczej odżywka typu bulk?

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych „masówek”, czyli gainerów zawierających w swoim składzie plus minus 80 procent węglowodanów, są odżywki węglowodanowe białkowe typu bulk. Czym są bulki? Bulk to prostu odżywka na masę, której skład cechuje się równomiernym rozłożeniem obecności białek oraz węglowodanów. W praktyce oznacza to, że odżywka zawiewa 50 procent protein oraz 50 procent węglowodanów. Wybierając odżywkę typu bulk warto zwrócić uwagę, jakiego konkretnie rodzaju białko wchodzi w jej skład. Jeżeli mamy do czynienia z jakimkolwiek białkiem pochodzenia roślinnego, tego rodzaju produkt możemy z miejsca odrzucić. Na uwagę zasługują za to te suplementy, które zawierają trzy różne frakcje białka serwatkowego, a mianowicie hydrolizat, izolat oraz koncentrat. Zapewniają one skuteczniejszy transport protein do wnętrza komórek mięśniowych dzięki zróżnicowaniu czasu przyswajalności poszczególnych rodzajów białka: hydrolizat jest przyswajany już kilka minut po spożyciu, izolat około kilkadziesiąt minut, zaś koncentrat od 2 do 3 godzin.