10 przypadłości na które pomoże magnez

Niedobory składników odżywczych powodują różne problemy zdrowotne i najwyraźniej stajemy się całkowicie świadomi ich znaczenia, gdy  ich doświadczamy.

Magnez jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, ponieważ podtrzymuje życie i wspomaga funkcjonowanie wszystkich narządów, ale wielu ludzi ma niedobory.

Pomaga w produkcji enzymów i energii oraz reguluje poziom innych składników odżywczych potrzebnych organizmowi. Właściwe spożycie magnezu wpływa również na zdrowie kości i zębów. Dlatego powinniśmy regularnie spożywać produkty bogate w magnez.

Niedobór magnezu prowadzi do:

Nudności
Hiperwentylacja
Lekkie osłabienie i skurcze
Nieregularne bicie serca
Trudności z zasypianiem
Uczucia niepokoju, drażliwości i dezorientacji

Właściwe spożycie magnezu może złagodzić lub leczyć następujące schorzenia:

Cukrzyca – Badania kliniczne wykazały, że zwiększone spożycie tego minerału obniża ryzyko cukrzycy typu 2. Suplementy magnezu regulują również poziom cukru we krwi i zwiększają wrażliwość na insulinę.

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi – ciśnienie krwi z powodzeniem normalizuje się za pomocą magnezu, wapnia i potasu. Dlatego regularnie spożywaj produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.

Depresja-niedobór magnezu prowadzi do obniżenia poziomu serotoniny, który jest hormonem szczęścia. Badania wykazały, że magnez jest tak samo skuteczny jak leki przeciwdepresyjne w leczeniu depresji.

Astma – badanie obejmujące dzieci w wieku 11-19 lat i dorosłych wykazało, że niewystarczające spożycie magnezu w diecie wiąże się z astmą. Magnez, jeśli wdychany przez nebulizator i podawany dożylnie, łagodzi napady astmy u dzieci i dorosłych.

RSL lub zespół niespokojnych nóg – syndrom ten objawia się nieprzyjemnymi uczuciami w nogach. Jednak badania wykazały, że magnez poprawia sen u pacjentów z RSL i łagodzi skurcze i bóle.

Osteoporoza – magnez jest niezbędny dla zdrowych kości, wraz z witaminą D i wapniem. Prawidłowe spożycie magnezu w połączeniu z ćwiczeniami i zbilansowaną dietą obniży ryzyko tej choroby.

Fibromyalgia lub przewlekły ból mięśni i kości – Naukowo stwierdzono, że połączenie magnezu i kwasu jabłkowego przez 2 miesiące łagodzi ból i wrażliwość z powodu fibromialgii. Suplementy magnezu pomagają również młodym pacjentom z mukowiscydozą poprzez zwiększenie wytrzymałości mięśni.

Arytmia i zaburzenia serca – magnez ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich chorób serca, takich jak choroba niedokrwienna serca i arytmia serca lub nieregularne bicie serca.

Spożycie magnezu przez rok poprawiło przeżywalność pacjentów z zastoinową niewydolnością serca.

Rak jelita grubego – spożycie magnezu zmniejsza ryzyko powstania złośliwych zmian jelita grubego.

Stan przedrzucawkowy – pierwotna przyczyna tej ciąży jest wciąż nieznana, ale jest to główny powód śmiertelnych skutków u matek i niemowląt na całym świecie. Dożylnie podawany magnez jest najlepszym lekarstwem na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi z powodu stanu przedrzucawkowego.

Z drugiej strony istnieje wiele pokarmów, które mogą pomóc w zwiększeniu poziomu magnezu w organizmie, takich jak kakao, banany, orzechy, warzywa kapustne i całe ziarna. Ponadto, następujące zioła są obfite w magnezie:

Mięta

To zioło o orzeźwiającym zapachu zawiera magnez w wysokich stężeniach.

Koper

Zioło to można dodać do ziemniaków, jaj, ryb i zielonej fasoli, a także do jogurtu i ogórka.

tymianek

Tymianek ma silny, orzeźwiający i niepowtarzalny smak, jest bogaty w witaminę C, żelazo, błonnik i magnez.

Kolendra

To starożytne zioło może być niezwykle zdrowym dodatkiem do twoich zup, sałatek i gulaszy. Ekscenci utrzymują, że skutecznie usuwa on z systemu metale ciężkie, a także jest bogatym źródłem witaminy C, K i A oraz magnezu.

Bazylia

Bazylia jest aromatycznym, wszechstronnym i bogatym ziołem, bogatym w różnorodne składniki odżywcze, w tym magnez.